Jak na mytí oken ? - Uklid-namiru.cz
Blog

Jak na mytí oken ?

Mytí oken patří k domácím pracím každého z nás, převážně žen. Kdo by neznal ten pocit, kdy už není pomalu vidět skrz ně ven a stále se nemůžete donutit k jejich omytí? Navíc má přijít návštěva a Vy se necítíte ve své kůži, když jsou okna zaprášená, šmouhatá nebo v létě dost často znečištěné hmyzem. Domácnost tak totiž nepůsobí čistým a útulným místem.

Četnost mytí závisí převážně na ročním období nebo ve kterém prostředí žijeme. Jestliže někdo bydlí třeba u pole či louky, prašné cesty nebo v rušné části města, mohl by jej uklízet neustále. Všichni máme zajetý jakýsi rituál, kdy se do mytí oken pouštíme. Spousta hospodyněk myje okna v rámci většího úklidu před Vánočními a Velikonočními svátky a pak dle potřeby. 

Kdy je nejvhodnější doba k čištění oken? Záleží na počasí. V mrazu se mytí nedoporučuje, neboť i přestože to vlastně nejde, tak čističe ztrácejí svoji schopnost. Mytí na přímém slunci při vysokých teplotách také není ideální, nepůjdou Vám jednoduše vyleštit a přípravky při větších teplotách než 30 stupňů ztrácejí účinnost.

Pokusíme se Vám nyní poradit pár tipů, jak rychle a efektivně na to. Ať s úklidem oken nemusíte trávit nespočet hodin Vašeho drahocenného času.

 1. Před samotným mytím si ukliďte z parapetů květiny a další věci, které by Vám mohly překážet. Sundejte žaluzie, záclony a závěsy. Omeťte pavučiny a prach. Záleží na tipu oknech, ale určitě nějakou měkkou prachovkou. Dejte pozor na zbytečné poškrábání. 
 2. Pokud vlastníte žaluzie vnitřní/či venkovní, které nelze sundat, doporučujeme nejprve omýt je, neboť se z nich pak práší na okna. Přistupujte k nim stejně důležitě jako k oknům. Bohužel i údržba žaluzií zabere spousty starostí. 
 3. Připravte si veškeré potřebné pomůcky. Obecně se používá: jemný hadřík na mokré mytí, francouzská (z mikrovlákna nepouští chlupy) či papírová utěrka k vyleštění šmouh, stěrka či vysavač přímo určený na okna. Hodit se Vám bude také jemný saponát, často postačí nějaký univerzální s přidáním alkoholu. Nedoporučují se přípravky na mytí nádobí jako je jar, zanechávají totiž mastný film, který jde špatně rozleštit a ulpívá tak jednoduše na sklech prach a pyl. Nikdy nepoužívejte drsný hadřík, houbičku s drsným povrchem, drátěnku – ani na stará okna. Nezapomeňte si přistavit stoličku či štafličky.
 4. Nejprve omyjte rámy. Vhodné je si poté vyměnit vodu a dále umýt skla. 
 5. Po umytí skel od špíny, přejdete na jejich finále. Vytvořte si pomocí saponátu pěnu, přetřete sklo a stáhněte buď stěrkou nebo vysavačem od shora dolů. Pozor na tvořící se špínu v gumové stěrce, každá špína dělá další šmouhy. Proto dbejte na její čistotu, můžete mít například stranou hadřík určený přímo k tomuto účelu. Na stranách či v rozích, kam se nedostanete stěrkou, šmouhy odstraníte nejlépe papírovou utěrkou. Po tomto postupu už skla nemusíte leštit.

Každá babička má i své fígle na domácí čistící přípravky, které po zaschnutí nedělají šmouhy. Často proslýchané jsou například: 

 • Roztok vody a octa: nejčastěji se doporučuje poměr 1 hrnek octa na 1 litr vody. 
 • Šampon s vodou, stačí ten nejlevnější, žádné kondicionéry
 • Pudingový prášek (bílý) přidaný do kbelíku vody 
 • Sůl s vodou – 1 lžíce soli na 1 litr vody.
 • Francovka s vodou – poměr se udává 1:2. Tento roztok by se dal použít nejen k mytí beze šmouh, ale také v chladném počasí, kdy okna po tomto omytí nezamrznou. Tato vychytávka se používá při mytí oken u aut. 

Další obecná doporučení:

 • Noviny a silonky – Dají se použít k leštění. Pozor na tvrdé a barevné letáky, aby se okna nepoškrábaly.
 • Houba na mytí – neztrácí chlupy jako hadříky.
 • Dřevěné rámy – Doporučeno často od dodavatelů oken ošetření 2x ročně balzámem.

V neposlední řadě se na mytí oken vrhněte vždy s dobrou náladou a s nadšením. Vyčleňte si čas jen na to, nedělejte víc věcí najednou. Pusťte si třeba oblíbenou muziku nebo podcast a hned se Vám může pracovat lépe. On to za Vás stejně nikdo neudělá. Nebo snad ano? 

Kdyby se Vám přeci jen do toho moc nechtělo, protože jste časově vytížení a raději volný čas chcete strávit smysluplněji třeba s rodinou nebo odpočinkem. Můžete si objednat na jednorázové či pravidelné mytí naše profesionály. Poradíme si opravdu se vším, nevadí nám žádná okna ani mytí v žádné výšce. Vy tak budete maximálně spokojení a hlavně Vás bude čekat hned dvojí radost z čistě nablýskaných oken a z toho, že jste měli i nějaký čas určený pro sebe.

Pokud zvolíte vlastní nasazení, přejeme, ať Vám jde práce krásně od ruky a jste hlavně spokojeni s výsledkem. A v neposlední řadě, ať Vám okna vydrží dlouho čistá a nemusíte se za chvíli opět znepokojovat jejich vzhledem.